Nieruchomości szkolenia

Nowe standardy zawodowe pośredników w obrocie nieruchomościami

Każdy pośrednik powinien znać standardy zawodowe, jest to tekst który wszystkich obowiązuje jednak po latach funkcjonowania wymagał zmian. Zapisy były przestarzałe zawierały mnóstwo błędów i sprzeczności. Kiedyś standardy były tworzone bez wzorców i doświadczeń, obecnie nie wykorzystywały one możliwości jakie daje rynek nieruchomości. Tak więc wypracowano nowe reguły dotyczące zawodu.

Ustawa o Gospodarce nieruchomościami art. 181 ust.1 z dnia 21 sierpnia 1997 r.(DZ. U. z 2004 roku nr 261. Poz. 2603 z poźn. zm.) nakłada na pośrednika w obrocie nieruchomościami obowiązek wykonywania czynności zawodowych zgodnie z przepisami prawa i standardami zawodowymi .

W dniu 13 stycznia Pan Minister Infrastruktury zainicjował spotkanie konsultacyjne z przedstawicielami organizacji zawodowych reprezentujących środowisko pośredników w obrocie nieruchomosciami. Spotkanie miało na celu wypracowanie wspólnych stanowisk i końcowej treści standardów. Podczas spotkania przedyskutowano wszystkie paragrafy, zostały wyjaśnione rozbieżności i wypracowaną wspólną treść rekomendowaną przez Polską Federację Rynku Nieruchomości, Powszechne Towarzystwo Ekspertów i Doradców Rynku Nieruchomości, jak i reprezentantów Ministerstwa Infrastruktury.
Po konsultacji projekt standardów został uzgodniony z Ministrem Infrastruktury, a Komunikat o uzgodnieniu pojawił się w Dzienniku Urzędowym Ministra Infrastruktury (nr. 3, poz. 14 z dnia 23 kwietnia 2009).

Treść nowych standardów obejmuje zasady ogólne, mówiące między innymi o tym, iż: „pośrednik powinien postępować w taki sposób, aby chronić interesy osób, na rzecz których wykonuje interesy pośrednictwa z uwzględnieniem zasady uczciwego traktowania wszystkich stron danej transakcji”.
Najważniejsze zmiany jakie wprowadziły nowe standardy dotyczą między innymi ofert pojawiających się w Internecie. Każda oferta biura nieruchomości musi posiadać numer licencji pośrednika, który jest odpowiedzialny za daną transakcję. Gdy jedna oferta będzie posiadała kilka danych różnych pośredników jest to jednoznaczne z tym, iż została zgłoszona przez kilka agencji. Kolejny ważny zapis, który został wprowadzony ma na celu wyeliminowanie sytuacji wykonywania usługi pośrednictwa „za darmo”, „…pośrednikowi nie wolno oferować usług pośrednictwa poniżej kosztów ich świadczenia lub przedstawiając je jako wolne od wynagrodzenia…”.

Wprowadzono tez zapis mówiący o tym że pośrednik może wykonywać czynności na rzecz dwóch stron transakcji „pod warunkiem uzyskania ich pisemnej zgody”.
Aby zapoznać się z treścią obowiązujących standardów należy: http://www.mi.gov.pl/files/0/1791250/komunikat.pdf

Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami jest specjalizacją której zasady funkcjonują już przeszło 11 lat na polskim rynku nieruchomości. Wypracowane standardy mają zabezpieczać przede wszystkim interesy klienta ale również pokazywać zasady funkcjonowania i reguły wykonywania zawodu.
 

formularz (doc)