Wspólnoty mieszkaniowe – możliwości pozyskania dofinansowania do remontów, proces inwestycyjny
Szkolenie dotyczyć będzie m.in. możliwości prowadzenia inwestycji i pozyskania dofinansowania na remonty prowadzone przez wspólnoty mieszkaniowe z uwzględnieniem ich specyfiki.
Czy wiesz...
Jak dobrze przygotować dokumentację budowlaną oraz jak poprowadzić z sukcesem inwestycję dla potrzeb remontu?
- Jak poprowadzić inwestycję w przypadku, gdy nasz obiekt jest budynkiem zabytkowym?
- Jakie są uwarunkowania prawne i jakie przesłanki decydują o tym, czy i w jakim stopniu można starać się o prowadzenie remontów w ramach działań rewitalizacyjnych ?
- Czym jest rewitalizacja i jak znaleźć się w Lokalnym Programie Rewitalizacji?
- Czym jest termomodernizacja?
- Jak dobrze przygotować wniosek o dofinansowanie?
- Wreszcie, jak i gdzie, oraz dla jakich typów inwestycji wspólnoty mieszkaniowe mogą pozyskać dofinansowanie dla potrzeb remontowych?
- Przyszłość dofinansowania, czyli czym jest JESSICA i Partnerstwo Publiczno Prywatne?
Ustawa własności lokali z 24 czerwca 1994 roku, która weszła w życie 1 stycznia 1995 r. wprowadziła pojęcie wspólnoty mieszkaniowej Obecnie w Polsce działa ponad 120 tysięcy wspólnot mieszkaniowych. Wynika to m.in. z faktu, że zarządzanie lokalami w ramach wspólnoty z reguły jest dla lokatorów tańsze i korzystniejsze niż korzystanie z usług zarządczych spółdzielni mieszkaniowych. Jednocześnie właściciele mieszkań tworzący wspólnotę mieszkaniową mają prawo uczestniczenia w podejmowaniu decyzji dotyczących części wspólnych budynku, który zajmują. Wspólnoty powoli wypierają spółdzielnie mieszkaniowe, co oznacza, że formuła ustawy jest wygodna i staje się zdecydowanie bardziej popularna. Równocześnie starzeją się nasze miasta, a wraz z nimi nasze społeczeństwo. Starsze osiedla, centra miast, niejednokrotnie zabytkowe, powoli się degradują na naszych oczach. Blokowiska cieszą się złą sławą. Ciemne zaułki polskich starówek domagają się monitoringu, remontu oświetlenia, a same budynki remontów i to nie tylko „fasadowych”. W krajach Europy Zachodniej już kilkadziesiąt lat temu rozpoczęły się remonty i adaptacje niszczonych, zdegradowanych dzielnic pod hasłem rewitalizacji. Do nas dotarły nieco później, przeżywając swój rozkwit, gdy pojawiły się pierwsze dotacje unijne. Rozpoczęły się prace termomodernizacyjne, usuwanie azbestu, pierwsze prace związane z porządkowaniem przestrzeni publicznej na osiedlach. Trzeba jednak przyznać, że poczynając od poprawy infrastruktury technicznej, kończąc na faktycznych pracach remontowych i modernizacyjnych, wspólnoty nie dysponują wystarczającym potencjałem kadrowym, ani tym bardziej finansowym, żeby udźwignąć ciężar inwestycji. Kamienice śródmiejskie, blokowiska, zabytkowe, kameralne starówki nie były remontowane przez całe lata. Jak sobie poradzić z remontem instalacji wewnętrznych, dociepleniem budynku i załataniem dziur w dachu? Przed nami długa droga… Konieczna jest przede wszystkim wiedza na temat możliwości dofinansowania remontów, poszukiwania współinwestorów i sposobów zaangażowania mieszkańców/członków wspólnoty w prowadzenie wszelkich działań mogących poprawić jakość życia. Do tego dochodzą wcale nie najprostsze procedury budowlane i aplikacyjne. Jak się z nimi uporać? Odpowiedź na to pytanie jest ciągłym wyzwaniem dla wspólnot i ich członków.
Korzyści ze szkolenia:
- Uczestnicy poznają podstawy prawne pozwalające na zakwalifikowanie działań remontowych, jako rewitalizacyjnych, termomodernizacyjnych itp.
- Dowiedzą się, jak sprawnie przygotować remont w obiektach należących do wspólnoty, zarówno w obiektach wybudowanych w ciągu ostatnich 50 lat, jak i zabytkowych.
- Uczestnicy otrzymają komplet przepisów i rozporządzeń niezbędnych do uwzględnienia przy przystępowaniu do remontu.
- Każdy z uczestników zapozna się ze sposobem wypełniania wniosków, sporządzania studium wykonalności i przygotowywania procedur koniecznych do wypełnienia przed pozyskaniem pozwolenia na budowę i aplikowaniem o dofinansowanie.
- Na konkretnych przykładach z Polski uczestnicy zapoznają się z możliwymi problemami, jakie mogą wystąpić podczas remontu zabytku i ze sposobami ich rozwiązania.
- Uczestnicy otrzymają wskazówki dotyczące programów o dofinansowanie remontów ze środków budżetowych, unijnych i innych.
Uczestnicy szkolenia:
Szkolenie skierowane jest do zarządców, jak i członków wspólnot mieszkaniowych, do osób odpowiedzialnych za przygotowywanie i prowadzenie robót remontowych, adaptacyjnych w obiektach należących do wspólnoty, do pracowników wszelkich działów technicznych, w tym również pracowników urzędów, na których terenie funkcjonują wspólnoty mieszkaniowe.
Program szkolenia realizuje 8 godzin edukacyjnych wg § 6 ust. 1 rozporządzenia z dnia 17 kwietnia 2008 r. w sprawie doskonalenia zawodowego przez rzeczoznawców majątkowych, pośredników w obrocie nieruchomościami oraz zarządców nieruchomości (Dz. U. Nr 80, poz. 475).
Cena szkolenia:
Koszt uczestnictwa: 280 zł/osoba
Cena zawiera:
- materiały szkoleniowe
- 3 przerwy kawowe
zapisz się formularz (doc)